Autor: Agnieszka Borys-Gajda

„To nie dla mnie”, „Co ze mnie za matka, że nawet nie mam czasu iść na wywiadówkę”… Słyszymy to u siebie i innych?….Te lub inne. Kiwacie głowami. Czuję to :)

Tak, przekonania towarzyszą nam od najmłodszych lat. Sama pamiętam jak w szkole mówiono „Jesteś przecież dziewczynką, a dziewczynki powinny być grzeczne”.  W opozycji byli chłopcy, których na tamten moment życia się nie lubiło i o których z kolei się mówiło „No tak, to chłopak – musi się wyszumieć…”.

Czym są przekonania? Przekonania to:

  • filtry percepcji,
  • prawdy, w które wierzymy,
  • nasz pogląd na świat,
  • indywidualny software,
  • przyzwolenie i zakaz.

Na tym ostatnim chcę się na chwilę zatrzymać. Wyobraźcie sobie, że jesteście na szkoleniu i o 13:00 jest przerwa obiadowa. Siadacie przy stole, kelner roznosi ciepłą zupę. Części osób jeszcze nie ma. Widzisz, że stoją na korytarzu i jeszcze o czymś dyskutują. Co robisz? Jesz, czy czekasz ażwszyscy przyjdą?

Z mojego doświadczenia z tym pytaniem wynika, że zdania są krańcowo podzielone. Często wówczas słyszę „Ale powinno się…”, „Kultura nakazuje…”.

 

RODZAJE PRZEKONAŃ

„Zawsze”, „nigdy”, „powinno się”, „trzeba”, „należy”, „wypada”, „nie wolno” –  to dla nas słowa klucze, po których możemy rozpoznać u siebie i innych przekonania.

Wyróżnić można 4 rodzaje przekonań:

  • Przekonania na temat naszego światopoglądu.

Przykład: „Życie jest walką o przetrwanie” lub „Życie jest wspaniałą podróżą, która oferuje wiele pouczających doświadczeń”.

  • Przekonania dotyczące tego jaka przyczyna powoduje dany skutek. Tworzą one zasady w naszym życiu.

Przykład: „Jeśli nie będziesz nosił płaszcza przeziębisz się”, „Każdy w naszej rodzinie ma wrzody”.

  • Przekonania dotyczące naszych wartości, czegoś co naprawdę ma znaczenie.

Przykład:  „Liczy się tylko prawda”, „Pieniądze dają szczęście”, „Nie można kupić miłości”.

  • Przekonania na temat nas samych, naszych zdolności, umiejętności, możliwości.

Przykład: „Jestem za stary, aby to zrobić”, „Jestem dobrym sprzedawcą” „Jestem kiepskim pisarzem”, „Zawsze przegrywam”, „Zawsze dam sobie radę, nie ważne co się wydarzy”.

„Po burzy zawsze przychodzi słońce” – to moje wspierające przekonanie, które daje mi otuchę w trudnych momentach :)

JAK PRACOWAĆ Z HAMUJĄCYMI PRZEKONANIAMI?

Co jednak z tymi przekonaniami, które nas blokują („To  już nie dla Ciebie”), osłabiają („ W tym wieku nie nauczysz się już języka”), odbierają energię i poczucie wpływu („Jeśli ma się  coś  złego  przydarzyć to właśnie mi”)?

Jest kilka metod. Dziś opowiem Wam o prostej metodzie, która opiera się na tzw. 5 pytaniach zdrowego myślenia.

Czy to przekonanie:

  1. jest oparte na faktach?
  2. pozwala mi czuć się tak jak chcę się czuć?
  3. pomaga mi osiągać dalsze i bliższe cele?
  4. umożliwia mi rozwiązywać niepożądane konflikty lub ich unikać?
  5. chroni moje życie z zdrowie?

Proponuję ćwiczenie:

  1. Zaplanuj 30 min dla siebie w miejscu, które lubisz, z dobra kawą lub herbatą. Upewnij się, że nie będzie efektu „przeszkadzaczy”.
  2. Weź kartkę i spisz 3-5 zdań, które odzwierciedlają Twoje  przekonania, a więc Twoje prawdy.
  3. Do których z 4 typów przekonań zaliczasz swoje przekonania – czy dotyczą Twojego światopoglądu, wartości, a może możliwości?
  4. Określ, czy Twoje przekonania są dla Ciebie wspierające czy hamujące i zaznacz te, które Cię blokują/hamują/odbierają Ci energię.
  5. W kontekście wybranych przekonań hamujących odpowiedz sobie na 5 pytań zdrowego myślenia i zapisz swoje wnioski odnośnie każdego z nich.
  6. Napisz przy każdym przekonaniu, które Cię blokuje czy chcesz dalej patrzeć na siebie, innych, świat przez filtr tego przekonania.

 

To jedna z metod. Ciekawa jestem Waszych doświadczeń z tą metodą. W kolejnych wpisach podzielę się z Wami kolejną prostą metodą „odczarowywania” hamujących przekonań. Do usłyszenia!