Odpowiedz na 8 pytań

Zrób 1 krok – odpowiedz na poniższe pytania.

Jeżeli jakaś czynność pasuje to wszystkich 8 pytań to jest Twoją silną stroną.

Po pierwsze – warto zaobserwować w jakich obszarach mam dokonania i sukcesy

  1. W jakich działaniach odnoszę sukcesy? Za jakie działania dostałam/em nagrody czy wyrazy uznania?
  2. Kiedy słyszę od ludzi: Tobie to idzie bardzo gładko, Ty masz dar do wykonywania tego – realizacji jakich czynności to dotyczy?

Po drugie – gdzie mnie ciągnie, czego instynktownie pragnę

  1. Do których zadań często zgłaszam się na ochotnika?
  2. Realizacja jakich czynności sprawia mi radość?

Po trzecie – co sprawia, że się rozwijam

  1. Wykonywania których czynności szybko się uczę?
  2. Nie mogę się doczekać, kiedy poznam nowe techniki wykonywania tego – odnośnie jakich  czynności tak mam?

Po czwarte – co zaspokaja moje potrzeby

  1. Na jakie zadania czekam?
  2. Przyjemność sprawia mi wracanie myślami do chwil, kiedy wykonywałem działania tego typu – odnośnie jakich zadań mogę tak stwierdzić?

Każdy z nas ma talenty, które mogą przerodzić się w silne strony. Jesteśmy jak ziemia pełna naturalnych złóż. Różnica jest tylko taka, że nasze wrodzone talenty się nie wyczerpują. Sztuką jest odkryć własne talenty i nauczyć się z nich korzystać.To dominujące cechy, które ukształtowały się w naszym mózgu w dzieciństwie. Nasz wyjątkowy i trwały wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania. Niepowtarzalna sieć połączeń między neuronami. Ta sieć działa jak filtr. Sortuje i przesiewa docierające do nas wrażenia za świata. Sprawia, że na pewne bodźce reagujemy, a inne ignorujemy.

Np. Osoba, u której rozwinął się talent empatia naturalnie będzie odczuwać smutek innej osoby, podczas gdy 5 innych osób stojąc obok tego nie zauważy i nie poczuje. Mają inne talenty, inny wzorzec mózgu. A osoba, która ma talent stratega w mig dostrzeże sytuację z lotu ptaka i nazwie zależności jakie dostrzega. Inni mają taką samą ilość informacji, jednak takiego schematu nie są w stanie dojrzeć. Bo każdy z nas ma nieco inny filtr.

Instytut Gallupa opisał i sklasyfikował nasze wrodzone predyspozycje wyodrębniając 34 talenty. Są wśród nich takie jak: czar, indywidualizacja, odkrywczość czy zbieranie. Na pierwszy rzut dziwne nazwy. Jedno jest pewne i to pierwsza dobra wiadomość: każdy ma talenty, by pewne czynności wykonywać lepiej niż inni. A druga dobra wiadomość brzmi: korzystanie z talentów sprawia nam przyjemność. Badania dowodzą, że impuls nerwowy biegnąc po trwałych „wydeptanych” ścieżkach ma łatwość w przemieszczaniu się, dzięki czemu dobiega do odpowiednich komórek po synapsach i wraca dając uczucie przyjemności. Czyli jeżeli korzystamy z talentów idzie nam lekko i przyjemnie. Gdy do talentu dodamy wiedzę i umiejętności to rodzą się silne strony, a to mieszanka na sukces.

Jeżeli ktoś ma talentdowodzeniei do tego zdobędzie wiedzę o produktach, nauczy się technik sprzedaży i negocjacji to ma szansę na bycie wyjątkowym Doradcą i Sprzedawcą.

Świetny, ponad przeciętny rezultat w lekki i przyjemny sposób możemy osiągnąć tylko wówczas gdy umiemy rozpoznać nasze wrodzone talenty i na nich bazować dokładając wiedzę i umiejętności.

A jakie Ty masz talenty? Jak wygląda DNA talentów w Twoim zespole?