„Sprytny lis czeka w ciszy i bezruchu na drodze w pobliżu nory jeża i wreszcie atakuje. Jeż, dostrzegając niebezpieczeństwo, zwija się w kulkę, wystawiając swoje ostre kolce. Lis, widząc, że nic nie wskóra, odwołuje atak. Wraca do lasu i próbuje wymyślić nowy sposób na pokonanie jeża. Codziennie rozgrywa się gdzieś podobna walka pomiędzy lisem i jeżem, i pomimo większego sprytu lisa, jeż zwykle wychodzi z niej zwycięsko. Bo Lis potrafi wiele rzeczy, ale jeż opanował do perfekcji jedną ważną rzecz.”

Isaiah Berlin w głośnym eseju pod tytułem The Hedgehog and the Fox (Jeż i Lis) podzielił ludzi na dwie grupy – lisy i jeże.

  • Lis – sprytne stworzenie, zdolne do zastosowania mnóstwa różnych sposobów, by podstępnie zaatakować jeża. Szybki, lśniący, piękny, zgrabny w ruchach i sprawny – z wyglądu lis jest pewnym zwycięzcą.
  • Jeż – znacznie mniej efektowny. Cały dzień spędza zwykle na poszukiwaniu pokarmu i trosce o swoje legowisko.

Zasada Jeża została wprowadzona do zarządzania przez Jima Collinsa – autora książki “Od dobrego do wielkiego”, który przez kilka lat badał 11 organizacji, które funkcjonowały na najwyższym poziomie, mimo że zaczynały, mając te same warunki, jak firmy, którym się nie powiodło.

Źródłem tego sukcesu okazała się znajomość i skupienie się na TALENTACH i MOCNYCH STRONACH pracowników, menedżerów, zespołów oraz ich świadomego rozwoju.

Osiągnięcie tych wyników potwierdza prawdopodobnie  jedno z największych odkryć rozwojowych Instytutu Gallupa „słabości nigdy nie zamieniają się w mocne strony, podczas kiedy mocne strony rozwijają się w nieskończoność”.

Czasy obecnej niepewności wyzwalają w nas większą niż zazwyczaj potrzebę zaufania swoim umiejętnościom, naturalnym predyspozycjom. Jesteśmy wystawieni  na większe  ryzyko rozproszenia i niekiedy konieczności znalezienia nowych ról i ścieżek zawodowych.

Idąc za Jimem Collinsem zadaj sobie 3 pytania:

  • Co lubisz robić? (Co jest Twoją pasją, sprawia ci radość i satysfakcję?)
  • W czym możesz być najlepszy na świecie? (Do czego masz predyspozycje i talent? Jakie są Twoje mocne strony?)
  • Co może przynieść Ci korzyści materialne? (W jaki sposób możesz zarobić pieniądze na tym, w czym jesteś dobry?)

Warto podążyć za słowami prof. Andrzeja Blikle „W naturze człowieka zaszyta jest recepta  jego sukcesu, sukcesu, zespołu, firmy”.